فقط خبرنظرات اقتصادی

آیت الله مصباحی مقدم: مردم با مطالبه گری های خود به شفافیت بورس کمک کنند/ پاسخگویی به مردم اولویت است‌.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: برای حکمرانی مطلوب در بازارهای مالی شروط و رعایت نکاتی چون دسترسی یکسان سهامداران به اطلاعات، کنترل فساد و جلوگیری از رانت الزامی است

آیت الله غلامرضا مصباحی مقدم امروز چهارشنبه در ششمین همایش مالی و اسلامی که به صورت وبینار برگزار شد؛ چگونگی حکمرانی در بورس را مبتنی بر رعایت چند نکته دانست و گفت: با اتخاذ سیاست‌های پیش بینی شده، صریح، شفاف در کنار پاسخگویی به مشارکت مردم، می‌توان فساد در بازار‌های مالی را کنترل کرد.

وی گفت: سیاست‌های اقصادی در بازار سرمایه باید بلندمدت تدوین شود تا شرکت‌های حاضر دربورس؛ برای رخداد‌های پیش رو، قدرت تصمیم گیری داشته باشند.

مصباحی مقدم با تاکید بر اینکه برخی از شرکت‌ها باید معادل ۵ سال از سرمایه گذاری آن‌ها گذشته باشد تا به بازدهی برسند و وارد بازار سرمایه بشوند، افزود: اگر سیاست‌های بلندمدت در اختیار آن‌ها نباشد، امکان تصمیم گیری برای سرمایه گذاری، از آن‌ها سلب خواهد شد.

رئیس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهاردار با تاکید بر تدوین قوانین آشکار، صریح، قابل فهم برای عموم سهامداران، ادامه داد: شرکت‌های سرمایه گذار می‌توانند با تدوین قوانین شفاف و مطلوب و همچنین اطلاع رسانی صحیح نه تنها زمینه آگاه شدن مخاطبان از جزییات بلکه قدرت مقابله با چالش‌ها را برای آن‌ها فراهم آورند.

وی با اشاره به ضرورت رعایت نکاتی دیگر در تدوین قوانین حمکرانی مطلوب در بازار‌های مالی، یادآور شد: سازمان اداری در یک حاکمیت مطلوب باید کارآمد، شفاف، عقلانی و قانونمند باشد تا امکان هرگونه کاغذبازی و رانت از آن حذف شود.

مصباحی مقدم وسعت و عمق بازار سرمایه را از سال ۸۴ تا به امروز نشات گرفته از تحرک دانست و گفت: بازنگری و روزآمد بودن قوانین باعث شده تا این بازار حرکتی پویا داشته باشد و این پویایی منجر شده تا هر ساله بیش از پیش با استقبال مردم روبه رو شویم.

وی در ادامه با تاکید بر نقش و حضور عموم مردم در بازار‌های مالی ادامه داد: مردم می‌توانند با مطالبه گری‌های خود به شفافیت بورس کمک کنند.

عضو تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: تقسیم پول در بازه زمانی کوتا مدت برای عموم مردم جذاب بوده از این روست که بازار سرمایه و بورس در چند سال اخیر مورد توجه عموم قرار گرفته و سهم خود را در بازار‌های مالی افزایش داده است.

وی گفت: از آنجا که نیازمند به توسعه سرمایه گذاری و جهش در تولید هستیم باید نسبت به افزایش سهم بازار سرمایه در اقتصاد اقدام کنیم.

مصباحی مقدم وجود ریسک را از مشخصه‌های بازار سرمایه بخصوص به عنوان یک چالش و امتیاز ارزیابی ذکر کرد و گفت: وجود ریسک همچنین منجر به ایجاد تنوع خواهد شد و با سلیقه‌های گوناگون مردم همسویی پیدا می‌کند و در قالب یک امتیاز، انگیزه حضور در بازار ایجاد می‌کند.

رئیس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهاردار با اشاره به حضور ۱۵ میلیون سهامدار در بازار بورس، افزود: این تعداد به غیر از سهامداران عدالت هستند که در مجموع حجم بسیار قابل توجهی بوده و نیاز است تا امکان نظارت و بیان دیدگاه‌های مردم، بیش از قبل ایجاد شود.

مصباحی مقدم همچنین در ششمین همایش مالی و اسلامی بر ضرورت تببین نقش‌ها برای حکمرانی مطلوب در بازار سرمایه تاکید کرد و ادامه داد: پاسخگویی به مردم و اقناع مقابل فعالیت‌ها باید در اولویت قرار گیرد.

وی به برابری همگان مقابل قانون تاکید کرد و گفت: در بازار‌های مالی هیچ شخصی نباید وارد خط ویژه شود و همه نرخ‌ها و روند‌ها باید برای عموم به طور یکسان شفاف باشد.

این عضو تشخیص مصلحت نظام در ادامه مبارزه با فساد را از اولویت‌های مدیران بازار‌های مالی دانست و افزود: از آنجا که تعداد زیادی از مردم در این بازار‌ها حضور دارند، اگر بخشی از آن دچار فساد شود، یک انتقاد عمومی شکل می‌گیرد و اعتماد مردم از بین می‌رود به طوری که در کوتاه مدت خروج سرمایه را سبب خواهد شد.

مصباحی مقدم در پایان به برخی اقدامات انجام شده توسط شورای فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار اشاره کرد و گفت: این شورا در سال ۹۹ طرح‌هایی همچون اوراق منفعت مبتنی بر سهام، اوراق سلف مسکن، اوراق منفعت آزادراه ها، مرابحه پیمانکاری را مورد بررسی و تصویب قرار داده تا تنوع بازار سرمایه و افزایش اعتماد و حضور بیش از پیش مردم را شاهد باشیم.

پایان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا