خبرشورای فقهی بانک مرکزیفقط خبرنشست ها و همایش ها

جلسه کارگروه تخصصی فقهی بانک مرکزی با حضور آیت الله مصباحی مقدم و دکتر صالح آبادی در قم برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، عصر امروز «کارگروه تخصصی فقهی بانک مرکزی» در قم با حضور آیت الله غلامرضا مصباحی مقدم رئیس شورای فقهی بانک مرکزی، دکتر علی صالح آبادی رئیس کل بانک مرکزی و اعضای شورای فقهی و کارگروه تخصصی فقهی برگزار شد.

آیت الله مصباحی مقدم رئیس شورای فقهی بانک مرکزی در این نشست با بیان اینکه در مدیریت فعلی بانک مرکزی شاهد افزایش توجه اصول فقهی و شرعی در نظام بانکی کشور هستیم، گفت: اثربخشی تصمیمات شورای فقهی از این به بعد بیش از پیش خواهد شد.

رئیس شورای فقهی بانک مرکزی افزود: مفاد ماده ۱۶ برنامه ششم توسعه در صورت نظارت جدی بر عملکرد بانک‌ها عملی خواهد شد.

ایشان تعمیق و گسترش آموزش مبانی بانکداری اسلامی در نظام بانکی را از ضروریات دانست و تأکید کرد: تحول در نظام بانکی بر اساس اصول فقه اسلامی وظیفه شورای شورای فقهی و کارگروه تخصصی آن است.

دکتر صالح آبادی رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه تحول نظام بانکی بر اساس تطبیق با اصول فقهی و شرعی در این دوره با جدیت پیگیری خواهد شد، گفت: در این راستا و در مرحله نخست حوزه نظارت بانک مرکزی موظف شده است عملکرد بانک‌ها در اجرای اصول شرعی را در قالب فرم‌های مشخص به طور مستمر مورد بررسی قرار دهد.

 وی ادامه داد: همچنین چهارچوب اضافه شدن افرادی به عنوان ناظر شرعی در کمیته تطبیق بانک‌ها به منظور اجرا و نظارت بر مصوبات شورای فقهی در این شورا در حال تدوین است.

صالح آبادی یادآور شد: در همین راستا فهرست افرادی که توسط شورای فقهی احراز صلاحیت شوند در اختیار بانک‌ها قرار خواهد گرفت

رئیس کل بانک مرکزی همچنین بر ضرورت آموزش ضوابط فقهی و شرعی در حوزه بانکی به مدیران ارشد و تمام پرسنل شبکه بانکی تاکید و ابراز امیدواری کرد که این روند به بهبود فرآیندهای بانکی در راستای اجرای اصول بانکداری اسلامی منجر شود.

حضور نمایندگان مراجع تقلید، کارشناسان و نخبگان حوزه‌های مختلف به تناسب موضوع و به تشخیص کارگروه فقهی، حمایت مادی و معنوی از پایان نامه‌ها و رساله‌ها در حوزه فقهی و لزوم تسری موضوعات فقهی در تمامی ساختار بانک مرکزی، ایجاد گرایش بانکداری اسلامی در مرکز آموزش عالی بانکداری از جمله مصوبات این جلسه بود.

پایان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا