خبردیدار هاشورای فقهی بانک مرکزیفقط خبر

آیت الله مصباحی مقدم رئیس شورای فقهی بانک مرکزی، دکتر علی صالح آبادی و هیات همراه با آیت الله العظمی سبحانی دیدار کردند.

آیت الله العظمی سبحانی در این دیدار بیان داشتند: تعداد زیادی بانک [در شهرها] وجود دارد، این تعداد بانک چه ضرورتی دارد؟ آیا تعدد این بانک ها به صلاح کشور است؟ می بایست آسیب شناسی صورت گیرد و در مورد فعالیت بانک ها برنامه ریزی شود.

ایشان با اشاره به استفتائات مردم درباره تسهیلات بانکی افزودند: بانک نباید تاجر باشد بلکه باید امانتدار مردم باشد.

مرجع تقلید شیعیان بر برچیده شدن ربا از بانک ها تاکید کرده و گفتند: اعلام ارائه تسهیلات با سود ۲۰ درصد و ۲۵ درصد زیبنده جمهوری اسلامی نیست، حتی آسمان هم از نزول باران در بخشی از کشور بخل می ورزد. باید کاری کرد که بساط این رباخواری برچیده شود. ذکر این نکته ضروری است که در فعالیت های بانکی نیز، باید کارمزد واقعی در نظام بانکی مبنای کار باشد.

ایشان با اشاره به اختلاس رئیس یکی از بانک ها افزودند: پول فراوان انسان را فریب می‌دهد، رئیس و کارمندان بانک باید واقعا امین باشند تا شاهد این موارد نباشیم.

آیت الله العظمی سبحانی عنوان کردند: همه باید کمک کنند تا بانکداری اسلامی که به نفع مردم است و از دغدغه های دکتر صالح‌آبادی نیز هست در دوره جدید محقق شود.

آیت الله مصباحی مقدم، رئیس شورای فقهی بانک مرکزی نیز در این دیدارها ضمن تأکید بر تقویت جایگاه شورای فقهی در بانک مرکزی در این دوره یادآور شد: در حال حاضر ابزار‌های سیاست‌های پولی بانکی براساس قواعد شرعی و فقهی طراحی می‌شود و در این زمینه نیز معاونت نظارت بانک مرکزی مکلف شده است که با طراحی فرم‌های ویژه و خاص بر روند اجرای ضوابط فقهی و شرعی مصوب شورا بر فعالیت نظام بانکی و اجرای بهتر این قواعد نظارت کند.

پایان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا