خبرفقط خبر

آیت‌الله مصباحی‌مقدم: حق امضا و امضاهای طلایی مصداق خودتحریمی است

آیت‌الله غلامرضا مصباحی‌مقدم در گفت‌وگو با میزان، خودتحریمی را یکی از اشکالات موجود در اقتصاد کشور دانست و تصریح کرد: دشمنان نقشی در خودتحریمی ندارند و این اقدامی از ناحیه خودی‌ها محسوب می‌شود.

وی افزود: متأسفانه ساختار مدیریتی کشور به گونه‌ای است که بجای آن که کسب و کار را تسهیل کند، آن را برای صنعتگران و تولیدکنندگان مشکل می‌کند و این هم نمونه بارزی از خودتحریمی است.

آیت‌الله مصباحی‌مقدم ادامه داد: اگر در جاهایی، ظرفیت‌هایی هست که می‌تواند فعال شود و اقتصاد کشور را جهش دهد باید آن ظرفیت‌ها فعال شود. نباید منتظر بمانیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: متأسفانه بار‌ها شاهد بودیم فعالان اقتصادی که خواستار سرمایه‌گذاری در کشور بودند با پیچ و خم‌های فراوانی روبرو شدند این پیچ و خم‌ها آن‌ها را خسته کرده و عطای این سرمایه گذاری را به لقای آن بخشیدند و به کشور‌هایی مانند چین و مالزی رفتند که با آغوش باز از آن‌ها پذیرایی شد.

آیت‌الله مصباحی مقدم با بیان اینکه مفهودم خودتحریمی در اقتصاد کشور بسیار روشن است، توضیح داد: در این راستا، بجای اینکه از سرمایه گذاری در کشور استقبال شود و از سرمایه گذاران و تولیدکنندگان حمایت شود و کارشان را تسهیل کنند، کار آن‌ها با بوروکراسی اداری و دریافت مجوز‌های فراوان، با مشکل مواجه می‌شود.

وی با بیان اینکه متأسفانه گاهی اوقات امضا‌های طلایی نیز سر راه سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد و عنوان می‌کنند تا پرداختی نداشته باشید برایتان امضا نمی‌کنیم، گفت: متأسفانه برخی افراد و مدیران از جایگاه‌شان سوء استفاده می‌کنند و برای راه انداختن کار سرمایه‌گذاران از آن‌ها حق‌امضا می‌گیرند.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: یکی دیگر از مصداق‌های بارز خود تحریمی این است که کالایی را که در داخل تولید می‌شود مشابه آن را وارد می‌کنند. با این کار، به جای اینکه به تولید کننده داخلی میدان بدهند، دریغ می‌کنند.

آیت‌الله مصباحی مقدم در پایان تصریح کرد: امیدواریم در شرایط کنونی کشور و نیز اوضاع اقتصادی جهانی که کرونا مشکلات بسیاری را برای اقتصاد‌های بزرگی همچون چین، کشور‌های اروپایی و آسیایی به وجود آورده است، مؤلفه مهم نگاه به درون و رفع موانع تولید سرلوحه امور قرار گیرد و با برطرف کردن سد‌های راه تولیدکنندگان و صنعتگران، چرخه‌های اقتصاد و معیشت داخلی را نیز بگردانیم.

پایان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا