فقط خبر

توقیف دارایی‌های ایران خلاف روح برجام است

نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بلوکه کردن دارایی‌های ایران در آمریکا خلاف روح برجام است، گفت: باید ببینیم که بعد از مذاکرات منتهی به برجام چه اتفاقی رخ داده که آمریکا جسور‌تر شده است.

حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی‌مقدم نماینده مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی باشگاه خبرنگاران تسنیم، درباره ۲ میلیارد دلار دارایی بلوکه شده جمهوری اسلامی ایران در آمریکا با بیان اینکه اینها (آمریکاییها) همواره می‌خواهند خوی استکباری خود را نشان دهند، گفت: پس از برجام آمریکا می‌خواهد بگوید “اینکه تحریمها برداشته شود یا باقی بماند را من تعیین می‌کنم. اگر می‌خواهید تحریمها برداشته شود این کار را انجام دهید و این کار را نه”، و این به‌معنای شروط جدید برای ایران است.

وی با اشاره به اینکه هدف آمریکا از مذاکره با ایران و نهایتاً برجام، این بود که می‌خواستند بگویند “ما ایران را مدیریت کرده و پای میز مذاکره کشاندیم”، اظهار کرد: اقدامات اخیر آمریکا نشان دهنده این است که این کشور رهبر نظام سلطه جهانی است و نمی‌خواهد در یک شرایط برابر با ایران تعامل داشته باشد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: آنهایی که از مذاکره با آمریکا ذوق‌زده هستند باید درباره این اتفاق (توقیف داراییهای ایران) بیندیشند. همواره در رابطه آمریکا با سایر کشور‌ها، طرف مقابل باید بپذیرد که آمریکا رهبر نظام سلطه است و در برابر او باید خاضع باشد در غیر این‌صورت توسط آمریکا به چالش کشیده می‌شود.

حجت‌الاسلام مصباحی‌مقدم با یادآوری اینکه مقام معظم رهبری این مسائل (بدعهدی آمریکاییها) را پیش‌بینی کرده بودند، تصریح کرد: ساده‌اندیشان خیال می‌کردند که استکبار جهانی از موضع استکباری خود کوتاه آمده و حاضر شده در یک گفت‌وگوی دوستانه با ایران وارد مذاکره شده و دشمنیها را کنار بگذارد.

وی افزود: البته برجام بدون هیچ منفعتی نبوده ولی هرگز آنچه را دولتمردان پیش‌بینی می‌کردند و نسبت به مذاکرات خوشبین بودند تحقق نیافته و نخواهد یافت و ایران باید دائماً درصدد تقویت قدرت اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و نظامی خود باشد تا بتوانیم حرف خود را در چانه‌زنیها به کرسی بنشانیم که در غیر این‌صورت اقدامات خصمانه آمریکاییها همواره ادامه پیدا می‌کند.

این نماینده مجلس با تأکید بر “باید ببینیم که بعد از مذاکرات منتهی به برجام چه اتفاقی رخ داده که آمریکا جسور‌تر شده است”، گفت: قبل از مذاکرات هم آمریکاییها درصدد مصادره اموال ایران بودند اما هنوز حکم نهایی و قطعی صادر نشده بود ولی این اقدامشان پس از برجام نشان دهنده آن است که حسن نیتی در طرف آمریکایی وجود ندارد، چرا برخی تصور می‌کنند همچنان باید از ناحیه ایران حسن نیت وجود داشته باشد؟

حجت‌الاسلام مصباحی‌مقدم غارت اموال ایران از سوی آمریکا را خلاف روح برجام دانست و تصریح کرد: با توجه به اینکه دشمنیهای آمریکا خیلی آشکار و روشن است خود آمریکاییها این موضوع را در هر مسئله‌ای اعلام می‌کنند، ایران باید قاطعانه با این موضوع برخورد کند و از راههای حقوقی و سیاسی بحث دو میلیارد دلار دارایی بلوکه شده را دنبال کند تا به نتیجه برسد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا