خبرفقط خبر

آیت الله مصباحی مقدم: سفر رئیس قوه قضاییه به عراق باعث احیای فرصت‌های اقتصادی دو کشور می شود.

آیت الله «غلامرضا مصباحی‌مقدم» در گفت‌گو با میزان، ضمن اشاره به سفر اخیر آیت‌الله رئیسی به عراق، بیان کرد: اصولاً سفر شخصیت‌های بلندپایه از ایران و عراق در جهت تعمیق و گسترش روابط دو کشور موثر و هرچه این روابط عمق بیشتری پیدا کند به نفع دو ملت است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت گفت: در شرایطی هستیم که به دلیل مشکلات ناشی از تحریم باید ارتبا‌ط‌مان را با همسایگان تقویت کنیم. عراق نیز از جمله کشور‌هایی است که از نظر تاریخی روابط بسیار عمیق و گسترده‌ای با کشورمان ایران دارد.

وی گفت: ملت ایران و عراق از نظر فرهنگی، دینی و وجود عتبات عالیات نسبت به هم تعلق خاطر دارند و این موضوع می‌تواند باعث استفاده از ظرفیت‌های دو ملت و افزایش آن داشته باشد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت با اشاره به ظرفیت بسیار بالای عراق در رشد اقتصادی، گفت: این کشور با اقتصاد و نفتی روزانه ۵ میلیون بشکه نفت تولید و صادر می‌کند. در شرایط کنونی نیازمند به سرمایه‌گذاری ایران است و امیدواریم در آینده اقتصاد این دو کشور شکوفا شود.

وی گفت: ما با کشور عراق رقابت نداریم بلکه احساس دوستی و رفاقت داریم؛ اگر وضعیت فعلی کرونا برطرف شود و زائرین به دو کشور رفت و ‌آمد داشته باشند عواطف و روابط دو ملت نسبت به هم عمق بیشتری پیدا می‌کند.

آیت الله مصباحی‌مقدم با اشاره به غفلت از بازار عراق طی سال‌‌‌های گفت: امروز مشاهده می‌کنیم سهم ترکیه از بازار عراق بیشتر از ایران شده است. این موضوع نشان دهنده آن است که ما باید با ترکیه رقابت کنیم تا فرصت‌ها را از دست ندهیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت با بیان اینکه سفر رئیس قوه قضاییه به عراق باعث احیای فرصت‌های اقتصادی دو کشور می‌شود گفت: سفر آیت الله رئیسی به عراق باعث شد غفلتی که از تقویت روابط بین همسایگان طی سال‌های گذشته ایجاد شده بود از بین برود.

پایان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا