خبرفقط خبرنشست ها و همایش هانظرات اقتصادیکمیسیون زیربنایی و تولیدی مجمع تشخیص مصلحت نظام

آیت الله مصباحی مقدم در خانه صنعتکاران ایران مطرح کرد: ۲۷ هزار برابر شدن نقدینگی در نیم قرن| عدم توازن درآمد و هزینه ها عامل کسری بودجه دولت.

آیت الله مصباحی مقدم، رئیس کمیسیون زیربنایی و تولیدی مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: رشد نقدینگی در ایران طی ۵۰ سال اخیر حدود ۲۷ هزار برابر شده است و در چنین شرایطی نمی توان انتظار ثبات ارزش پول ملی را در کشور داشت.

بازار_گروه صنعت: آیت الله غلامرضا مصباحی مقدم، با بیان این مطلب در نشست خانه صنعتکاران ایران که با هدف بررسی چالش های اقتصادی و صنعتی فراروی دولت سیزدهم برگزار شد، اظهار داشت : از ۵۰ سال گذشته تاکنون که نفت وارد اقتصاد ایران شده است دچار رشد نقدینگی در کشور شدیم و این جریان مخصوص چهار دهه گذشته نیست و به طور دقیق از سال ۱۳۵۱ که وزن نفت در بودجه کشور بالا رفت ، دچار کسری بودجه و رشد نقدینگی در کشور هستیم.

اگرچه نفت موهبت خوبی برای کشور است اما تبدیل درآمد های حاصل از نفت در بودجه، تبدیل به نفرین منابع در کشور شده است.

وی با تاکید بر اینکه باید بودجه کشور از نفت آزاد شود، تصریح کرد: اگرچه نفت موهبت خوبی برای کشور است اما تبدیل درآمد های حاصل از نفت در بودجه، تبدیل به نفرین منابع در کشور شده است.

عضو کمیسیون کلان اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطر نشان کرد : چنانچه درآمدهای نفت به بخش تولید و صادرات اختصاص یابد بدون شک اتفاق بسیار خوبی در کشور رخ خواهد داد.

مصباحی مقدم در ادامه با اشاره به اینکه امروز عمده ترین مشکل کنونی کشور کسری بودجه دولت است، بیان کرد: بی انضباطی مالی دولت ها و از سویی بی انضباطی پولی در بانک ها به خصوص در بانک های خصوصی در کشور متاسفانه باعث وضع موجود شده است .

به گفته وی برای انضباط مالی در دولت باید بودجه دولت در بخش درآمدها و هزینه ها، متوازن و متناسب شود.

وی افزود: متاسفانه دولت ها در سالهای اخیر به جای اینکه بودجه متوازن ایجاد کنند غالبا بودجه نامتوازن و نامتعادل داشتند، مساله ای که همواره دولت ها را با کسری بودجه مواجه کرده است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین خواستار توقف استقراض از بانک مرکزی شد و افزود: این تصمیم بر اساس سیاست‌هایی است که ضرورت عینی دارد چرا که رشد نقدینگی ناشی از استقراض بانک مرکزی عامل اصلی تورم و کاهش ارزش پولی در کشور است.

در ادامه این نشست که با حضور جمعی از کارشناسان  و صنعتگران و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در دفتر مرکزی خانه صنعتکاران ایران برگزار شد، رئیس خانه صنعتکاران ایران ضمن اشاره به رسالت این خانه برای تسهیل گری در حوزه صنعت کشور تاکید کرد: با رشد بخش صنعت و تولید و سهم ۱۲ درصدی صنعت از اقتصاد کشور بر این باوریم که صنعتگران و تولیدکنندگان کشور به دلیل پتانسیل موجود می توانند در راستای تحقق سند چشم انداز ۲۰ ساله کشور و جهش اقتصادی و فرصت چهار ساله باقی مانده نقش آفرینی نمایند.

لزوم فعال سازی کرسی های مشورتی اقتصادی و صنعتی در مجلس


سید علیرضا بنی هاشمی، ۸ هزار و ۵۰۰ عضو خانه صنعتکاران ایران را پشتوانه ای برای ایجاد فرصت های جدید شغلی و رفع موانع بخش تولیدی در کشور دانست و افزود:  ظرف ۸ ماه گذشته و با حمایت و پشتوانه صنعتکاران کشور دو هزار و ۵۵۰ فرصت شغلی جدید با کمک بانک ها و بازگشت منابع بانکی تثبیت و ایجاد شده است حرکتی که باعث شد تا چرخه تولید کالاهای استراتژیک راه اندازی شود.

وی در ادامه به برخی اقدامات صورت گرفته در جهت انتقال تکنولوژی، تامین منابع و توسعه بازارهای صادراتی صنعتکاران در کشور اشاره و خاطر نشان کرد: با کمک بخش خصوصی هم اکنون با ۱۵ کشور روابط و همکاری خوبی شکل گرفته است و با ساز و کارهای مالی مشخص و پلت فرمی که توسط خانه صنعتکاران ایجاد شده است امروز و در فضای تحریمی شاهد نقش آفرینی خوب صنعتکاران و صادرات تولیدات برخی تولیدکنندگان به ۴۶ کشور جهان هستیم.

وی همچنین بر لزوم فعال سازی کرسی های مشورتی در کمیسیون های مجلس اشاره و تصریح کرد: خوشبختانه قوانینی موثر در بخش تولید همچون حذف امضاهای طلایی و تسهیل در صدور مجوزها که از مطالبات اصلی تولیدکنندگان بود که امید است با ابلاغ سریعتر این قانون تولیدکنندگان از مواهب آن بهره مند شوند. 

رئیس خانه صنعتکاران ایران در ادامه ضمن تاکید بر لزوم نظارت مجلس بر قوانین موجود به عنوان یکی از مطالبات صنعتکاران کشور به به ورود این مجموعه خصوصی در مباحثی چون شبکه های صنعتی دیجیتال و هاب های هوشمند کشاورزی و تجاری و بحث خودکفایی و تولید گندم  و طراحی پلت فرم مالیات در کشور اشاره و عنوان کرد: در بحث خودکفایی و تولید گندم ، با استفاده از تکنولوژِی که توسط کشاورزان و صنعتگران در اصلاح بذر صورت گرفته است پیش بینی می شود در صورت اجرای کشت گندم تحت این مدیریت ظرف یک سال آینده نیاز به واردات گندم نخواهیم داشت و در ۲ سال آینده صادرکننده گندم خواهیم بود.

لزوم توجه دولت به وزن پول و افزایش ارزش پول ملی


همچنین سید محمد موسوی رئیس هیات امنای خانه صنعتکاران ایران، در این نشست با اشاره به تبعات رشد نقدینگی در کشور اظهار داشت: از مباحث جدی که موجب عدم انگیزه برای سرمایه گذاری در بخش های تولیدی و صنعتی در کشور شده، رشد نقدینگی در کشور و کاهش ارزش سرمایه تولیدکنندگان و سرمایه گذاران است.

وی گفت: در شرایط کنونی از مسئولان و دولت جدید انتظار می رود که به جای کاهش حجم نقدینگی در کشور در جهت افزایش وزن پول و هدایت سرمایه ها به بخش های تولیدی و صنعتی در کشور تلاش نمایند.

موسوی تاکید کرد: متاسفانه در سالیان اخیر به دلیل مشکلات مختلف و چاپ پول های بدون پشتوانه عملا وزن و ارزش پول ملی کاهش یافته است و به همین منظور پیشنهاد می شود حداقل ۳۰ تا ۳۵ درصد از منابع دولتی و مازاد موجود در سازمان اموال تملیکی و همچنین ماشین آلات موجود در انبارها و املاک و زمین های بلااستفاده در اختیار دولت ، تبدیل به نقدینگی شوند و دولت به جای چاپ پول در کشور دستگاه پانچ پول را فعال کند.

رئیس هیات امنای خانه صنعتکاران ایران در پایان با اشاره به خسارات جبران ناپذیر سیل رشد نقدینگی و کاهش ارزش پول ملی بر صنعت و اقتصاد کشور، خاطر نشان کرد: وجود نقدینگی زیادی و پول های بدون پشتوانه در کشور روز به روز ارزش سرمایه تولیدکنندگان و سرمایه گذاران در کشور را از بین می برد و انتظار می رود با پیشنهادات ارائه شده برای رفع این چالش از سوی دولت جدید فکر اساسی شود.

یاد آور می شود نشست فعالان و تولیدکنندگان کشور با هدف بررسی چالش های اقتصادی و صنعتی فراروی دولت سیزدهم با حضور آیت الله غلامرضا مصباحی مقدم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام  و جمعی از کارشناسان  و صنعتگران و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در دفتر مرکزی خانه صنعتکاران ایران برگزار شد.

پایان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا