فقط خبر

آیت‌الله مصباحی مقدم: معتقدم آرا نمایندگان باید شفاف باشد

وابستگی به نفت را باید قطع کنیم نه کم کنیم / برنامه ام در مجلس یازدهم تصویب اصلاح نظام بانکی و تلاش برای افزایش پول کشور است / مهم ترین مشکل کشور امروز مشکل اقتصادی-معیشتی است

آیت‌الله مصباحی‌مقدم کاندیدای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و میان دوره ای خبرگان رهبرب از تهران در نشست « خانه ملت» که به همت بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت برگزار شد، گفت: مبادا انقلاب اسلامی ما به انقلاب ایرانی تبدیل شود، مثل انقلاب اسلامی الجزایر که ابتدا با اسلام آمد، اما انقلاب الجزایر به ورطه نابودی کشیده شود.

وی ادامه داد: ایران بخاطر وجود جنگ ها و فشار های سیاسی، اقتصادی،فرهنگی و … توانسته با بحران های متفاوت رو به جلو حرکت کند و باعث عزت و افتخار اسلام است.

  • کاندیدای انتخابات یازدهمین دوره مجلس در پاسخ به این سوال که نظر شما درباره طرح شفافیت مالی و آرا نمایندگان چیست؟ و اگر موافقید اموال خود را اعلام کنید، تاکید کرد: تمام اموال خود را قبلا اعلام کرده ام و درباره شفافیت آرا هم معتقدم آرا نمایندگان باید شفاف باشد.

آیت‌الله مصباحی‌مقدم درباره این سوال که با توجه به وضعیت کشور به نظر شما دریافتی یک نماینده در یک ماه چقدر باید باشد در حالی که حداقل حقوق ۱/۵ میلیون تومان است، تصریح کرد: به نظر من حقوق نمایندگان مجلس باید ۷ برابر حداقل درآمد باشد.

موسس کمیته فقهی سازمان بورس ایران درباره این سوال برنامه شما برای اصلاح نظام بانکی چیست؟ گفت: باتوجه به اینکه از دولت خواسته شد (دولت‌های هشتم و نهم) و نتیجه‌ای نداشت، خودمان شروع به دادن طرح در این مورد کردیم که در پایان دوره من به نتیجه نرسید. البته راه من را آقای حسین زاده بحرینی ادامه داد و به جاهایی رسانده که در برنامه هشتم توسعه اعمال شده است.

کاندیدای انتخابات یازدهمین دوره مجلس درباره اینکه کسری بودجه را چگونه تامین می کنید؟ یادآور شد: وابستگی به نفت را باید قطع کنیم نه کم کنیم.

آیت‌الله مصباحی‌مقدم درباره این سوال که آیا مذاکره با رئیس جمهور آمریکا را قبول دارید؟ گفت: خیر. نه رییس جمهور الان و نه رئیس جمهورهای آتی.

وی درباره سوالی پیرامون اصل ۴۴ قانون اساسی هم تاکید کرد: دولت نباید فقط شرکت های زیان ده را واگذار کند، باید شرکت های سود ده را هم واگذار کند. واگذاری باید از طریق بورس باشد. مردم باید “مالکان” و “اداره کنندگان” شرکت ها باشند.

این کاندیدای اصولگرا در مورد واگذاری حکومت به مردم و وارد کردن مردم به لیست ها هم گفت: ما اینجا مشکل نداشتن احزاب قوی را داریم. باید حزب قوی تشکیل شود خود شما باید حزب تشکیل دهید. مسئله دیگر متعهد نبودن احزاب به اصولشان است اینها باید اعلام کنند که خط فکریشان چیست.

آیت‌الله مصباحی مقدم ادامه داد: ۷۰۰ هزار میلیارد تومان بدهی دولت به خزانه و شرکت های خصوصی است. دولت ها بدهی‌هایشان را برای بعدی می‌گذارند اینها باعث فشار روی مردم می‌شود. دولت باید از هزینه‌های اضافی بکاهد الان بهترین ساختمانها برای نهادهای دولتی است.

وی درباره این سوال که اولویت شما در صورت راهیابی به مجلس چیست؟ گفت: تصویب اصلاح نظام بانکی و تلاش برای افزایش پول کشور. مهم ترین مشکل کشور امروز مشکل اقتصادی-معیشتی است.

آیت‌الله مصباحی مقدم درباره برنامه هایش برای تسهیل ازدواج جوانان اظهار داشت: برنامه من افزایش ریالی وام ازدواج و افزایش مدت بازپرداخت آن است.

وی درباره این سوال که چه تضمینی برای تحقق وعده‌ها و برنامه‌هایتان دارید؟ گفت: مهم ایمان من است که درون من است و کسی از خارج نمی تواند هیچ کاری بکند.

آیت‌الله مصباحی‌مقدم درباره نظرش در زمان تصویب برجام هم گفت: من در آن زمان در ماموریت بودم و در مجلس حضور نداشتم ولی اگر بودم با توجه به بحث ها و شرایط تصمیم می‌گرفتم.

وی گفت: رهبری هنگام تصویب برجام در اوج قدرت بودند و کسی به ایشان برجام را تحمیل نکرد.

مصباحی‌مقدم افزود: برجام را مرز بین کفر و ایمان نکنیم. برجام بُت نیست که هرکس آن را پرستید کافر باشد.

آیت‌الله مصباحی مقدم گفت: در دوره ما مجلس هشتم مصوب کرد مسئولان اموال خود را به قوه قضائیه اعلام کند. آقای صادق لاریجانی این مصوبه اجرا نکرد تا اینکه آقای رئیسی آمد و آن را اجرا کرد.

وی در پاسخ به این سوال که چرا به نفع جوانان کنار نرفتید و انصراف ندادید؟ گفت: اگر ترکیب مجلس همه جوان و بی تجربه باشند مجلس خوبی نخواهیم داشت. باید ترکیبی از مسن ترها و جوان ترها باشد. مقصود رهبری از جوانگرایی پیرزدایی نیست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا