فقط خبر

آیت‌الله مصباحی مقدم: اطلاعات خود و خانواده‌ ام را در سامانه ثبت دارایی مسئولان قرار دادم

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، آیت‌الله غلامرضا مصباحی مقدم امروز و در نشست خبری خود با اصحاب رسانه بیان داشت: من کاندیدای انتخابات خبرگان برای میان‌دوره‌ای پنجم و همچنین برای مجلس شورای اسلامی دوره یازدهم هستم.
وی افزود: انگیزه‌ام از کاندیداتوری در خبرگان این است که وجود فقیهی که اقتصاددان است می‌تواند دغدغه اقتصادی و معیشتی مردم که دغدغه خبرگان هم هست را پوشش دهد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در ۴سالی که از مجلس خبرگان می‌گذرد، نشست‌هایی در کمیسیون اقتصادی داشتند و از بنده در محل دبیرخانه دعوت کردند که در جلسات مکرری حضور داشتم و بانی این کار نیز آیت‌الله دری نجف آبادی بود که سوابق خوبی در کمیسیون برنامه و‌ بودجه مجلس داشت.
وی افزود: در این جلسات، به دغدغه‌ها با حضور کارشناسان دیگر پاسخ دادیم و احساس کردم حضور مستمر می‌تواند به رفع این دغدغه‌ها کمک کند؛ سابقه من در فقه و همچنین فقه حکومتی موجب شده است که آثاری را بنده در همین زمینه منتشر کنم؛ کتب و مقالات من در زمینه فقه اقتصادی است و از جمله اخرین کتاب، فقه منابع مالی دولت اسلامی است که این کتاب حاصل ده دوره تدریس همین موضوع در دانشگاه امام صادق است و نوآوری‌های زیادی دارد.
این مجتهد اقتصاددان با اشاره به طرح‌هایی که در دوره نمایندگی خود کمک به تصویب آن‌ها داشته است، گفت: طرح اعلام دارایی مسئولان که در مجلس هشتم تصویب شد و با حضور بنده در مجمع نهایی شد و تا قبل از حضور آیت‌الله رئیسی در دستگاه قضا این طرح مسکوت بود، اما ایشان آن را اجرایی و عملیاتی کرد و بنده اطلاعات خودم و خانواده‌ام را در آن ثبت کرده‌ام و سایت فعال است.

آیت‌الله مصباحی مقدم عنوان کرد: درباه نگاه حکومتی به زکات، مقالاتی دارم. چند سالی است کمیته فقهی سازمان بورس را تاسیس کردیم که دستاورد‌های زیادی داشته است از جمله ابزار‌های مالی که طی این ۱۳سال در آن، منتشر شده است که هم اکنون بخش عظیمی از این‌ها را سازمان بورس بکار گرفته است. مثال آن هم اسناد خزانه اسلامی بود و هیچ سابقه تاریخی ندارد.

این فقیه اقتصادی با بیان اینکه فقه ما مشکل گشاست ونیاز است فق‌ها با مسایل مالی و اقتصادی اشنا باشند، اظهارداشت: خوشبختانه از وقتی عضو شورای فقهی بانک مرکزی شدم حداقل ۴ابزار پولی برای دولت و بانک مرکز‌ی تصویب شد که سیاست بازار باز که رئیس بانک مرکز‌ی می‌خواهد آن را اجراایی کند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان داشت: البته اوراق گام، اوراق ودیعه و اسناد رپوی اسلامی هم هست وکسانی که با این اسناد آشنا هستند، می‌دانند چقدر کارایی دارد. الان این ۴ابزار برای سیاست انقباضی و انبساطی در اختیار بانک مرکزی قرار گرفته است.

وی گفت: ما اگر بتوانیم در خبرگان حضور یابیم کمک خواهد بود که مشکلات معیشتی مردم بهتر حل شود. معتقدم مجلس آینده باید مجلسی کارآمد باشد که دغدغه‌های اجتماعی و اقتصادی مردم را برطرف کند.

آیت‌الله مصباحی مقدم تاکید کرد: طی سه دوره حضور در مجلس بسیار سعی کردم مشکلات اقتصادی را تعقیب کنم و برای حل آن‌ها راه حل بدهم. در مجلس هفتم تعدادی از نمایندگان صاحبنظر اقتصادی بودند و همکاری جدی باهم داشتیم و این باعث شد طرح‌هایی بدهیم که تا حدود زیادی موفق بود. متاسفانه این تعداد در مجلس هشتم کمتر و در مجلس نهم نیامدند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان کرد: وام ازدواج را روز اخر مجلس نهم از سه میلیون به ۱۰میلیون‌رساندیم، آن زمان این مبلغ خوب بود و بانک‌ها بشدت مقاومت می‌کردند. از دیگر اقداماتم، دنبال کردن ثبات قیمت و پیشنهاد‌هایی برای ازدواج و اشتغال جوانان بود و همچنین قانون مبارزه با پولشویی را دنبال کردم و پیشنهاد صندوق توسعه‌ملی را دادم.

وی افزود: پیشنهاد لوله کشی‌گاز به سیستان و بلوچستان مصوبه مجلس هشتم بود و الان اجرایی شده است تا آن استان را به بقیه کشور متصل کند و مردم این منطقه احساس امنیت کنند. یا اینکه طرح استقلال بانک مرکزی تصویب شد و شورای نگهبان ایراد گرفت و به مجمع رفت، اگر بانک مرکزی مستقل می‌شد با رشد تورم و نقدینگی تا این حد مواجه نبودیم.

آیت‌الله مصباحی مقدم با بیان اینکه مخالف با براشت‌های پیاپی با حساب ذخیره ارزی داشتم، افزود: پیشنهاد راه آهن شرق کشور برای ترانزیت کالا داشتم. اگر مسیر ریلی از شمال به جنوب کشیده شود، مشکلات زیادی حل می‌شود و این به توسعه شرق کشور کمک می‌کند. همچنین نسبت به تخلف خانه نشینی رییس جمهور که باعث شد روز بعد در سرکار حاضر شود، نطق تاثیرگذاری داشتم.

وی تاکید کرد: تذکری درباره درآمد و حقوق کارکنان دستگاه قضا نسبت به دیگر کارکنان داشتم، همچنین اصلاح هدفمندی یارانه‌ها که ۷بند بود و اگر اجرا می‌شد، اتفاقات خوبی می‌افتاد. برنامه‌ای دارم برای اقتصاد کشور که اگر عملی شود ایران که هجدهمین کشور از نظر اقتصاد در دنیاست و با این برنامه ظرف ۲-۳ دهه به جایگاه دهم برسد و این را در مقاله‌ای درباره اقتصاد اسلامی ارائه کردم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: ظرف سال‌های ۹۰تا ۹۵برنامه اموزشی دوره کارشناسی را برای بعد‌های کارامدی و روز امدی با گرفتن سرفصل از ۲۰دانشگاه جهان بروز کردیم. برای بومی و اسلامی سازی اقتصاد نیزتلاش‌های فراوانی مردیم و تعدادی واحددرسی افزوده شد و این دروس در پورتال وزارت علوم قرارگرفت.

وی درباره نحوه حضورش در انتخابات نیز گفت: تا چهارشنبه باید در انتظار باشم آخر لیست این شورا چه می‌شود، زیرا بنده سخنگوی جامعه روحانیت مبارز هستم و تاکید این جامعه این بود که به لیست واحد برسند، این آرزویی است که همواره مطرح کرده ام و اگر در این دوره هم به لیست واحد برسند ولو بنده نباشم، استقبال می‌کنم آنچه مهم است رسیدن به لیست واحد است، عدم و یا حضور بنده یک مسئله فردی است.

آیت‌الله مصباحی مقدم درباره امکان ارائه لیست واحد از سوی جریان اصولگرایی نیز بیان داشت: از مدت‌ها قبل دنبال این بودیم که مجموعه جریان انقلابی و ارزشی به هم بپیوندند و جلسات متعددی هم در جامعه روحانیت مبارز گذاشتیم و ۳۱ حزب در آن شرکت کردند و همه احزاب دنبال این بودند که این اتفاق بیفتد. البته از دوستان جبهه پایداری هم دعوت کردیم به این جمع بپیوندند و دیدیاری هم با آیت‌الله موحدی کرمانی و حجت الاسلام پور محمدی داشتند و اعلام کرده بودند علاقه به همکاری دارند و این حرف برای چند ماه قبل است، ولی هرچه انتظار کشیده ایم تاکنون به نتیجه نرسیده ایم. چرایی این مسئله را درک نکردم، ولی همواره روی این موضوع تاکید کردیم که تصور نکنید دوران، رقابت درون جناحی است و وحدت چیزی بوده که امام راحل به عنوان یکی از مبانی جمهوری اسلامی ازآن یاد می‌کردند. اگر کل نیرو‌های ما از آغاز انقلاب تا حالا یکپارچه می‌شدند ما بسیاری از صدمات را نمی‌خوردیم تا چه برسد یک حریان از جریان‌های انقلاب در خودشان انشقاق داشته باشند. این قابل قبول نیست، اما از مجلس هشتم به این طرف یک اختلافی بین جریان انقلابی به وجود آمده است و خود این تفرقه است و ایکاش چنین اتفاقی نمی‌افتاد، ولی هنوز راه برای چنین امری باز است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره لیست جامعتین نیز گفت: لیست مشترک جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و جامعه روحانیت مبارز است و هردو جامعه از لیست سه نفره  در استان تهران حمایت می‌کنند و در همه کل کشورهم لیست مشترک داده شده است.

وی درباره طرح‌های خود در صورت راهیابی به مجلس خبرگان نیز اظهارداشت: یکی اصلاح نظام بانکی است و در این دوره تمام شود مهم است، دیگر تقویت پول ملی و ثبات ان است که به دنیال ان ثبات اقتصادی و جلوگیری از تورم‌های دو رقمی دارد و رونق تولید افزایش اشتغال به نحوی که تحصیلکردگان ما دیگر بیکار نباشند، کسانی که بیکار می‌مانند مشمول بیمه بیکاری جوانانی که اشتغال به کار نکرده اند، اما متقاضی کار هستند.

آیت‌الله مصباحی مقدم درباره لیستی که قرار بوده از سوی خود او منتشر شود، گفت: این اقدام به مرحله تصمیم نرسید تا عمل شود. من سعی می‌کنم با دوستان مشورت کنم و اگر مبنا شد تا در لیست‌های دیگر باشم آنگاه اعلام موافقت خواهم کرد.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا