خبرفقط خبر

آیت‌الله مصباحی‌مقدم: انصافاً رئیس قوه قضائیه بسیار فعالانه درصدد مبارزه با فساد هستند / نظارت بر امضا‌های طلایی، یکی از شاخه‌های مهم در رفع موانع تولید.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به تشدید برخورد با مفاسد اقتصادی در دوره مدیریت حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای طی چند ماه اخیر نسبت به گذشته در قوه قضائیه، تاکید کرد: انصافاً رئیس قوه قضائیه با توجه به سوابق قضایی‌شان و شناخت وسیع، گسترده و دقیق از حوزه قضا دارند، بسیار فعالانه درصدد مبارزه با فساد هستند.

آیت‌الله غلامرضا مصباحی‌مقدم در گفت‌وگو با میزان، با اشاره به دیدار وزیر اقتصاد با رئیس قوه قضائیه، بر نقش ویژه دستگاه قضا در برخورد با مفاسد اقتصادی تأکید کرد و گفت: اقدامی مهم در بحث امیدآفرینی در جامعه محسوب می‌شود و بهترین راه در مبارزه با فساد پیشگیری از ظهور و بروز آن است.  

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اقدامات مؤثر قوه قضائیه را در رفع موانع تولید مهم و ارزشمند برشمرد و تصریح کرد: البته عمده کار در این رابطه به شرح وظایف و مأموریت قوه مجریه برمی‌گردد.

مصباحی مقدم تأکید کرد: مقام معظم رهبری نیز در بخش‌هایی از فرمایشات تأکیدی خود، شکل‌گیری دولت الکترونیک و الکترونیکی شدن و اتصال سامانه‌های دستگاه‌های اجرایی به یکدیگر را مانع ظهور و بروز فساد در سیستم اجرایی ازجمله حوزه اقتصاد برشمردند، قوه قضائیه در برخورد با این مفاسد نقشی مهم دارد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به تشدید برخورد با مفاسد اقتصادی در دوره مدیریت حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای طی چند ماه اخیر نسبت به گذشته در قوه قضائیه، اضافه کرد: انصافاً رئیس قوه قضائیه با توجه به سوابق قضایی‌شان و شناخت وسیع، گسترده و دقیق از حوزه قضا دارند، بسیار فعالانه درصدد مبارزه با فساد هستند.

مصباحی مقدم تعطیلی برخی کارخانجات، واحد‌های تولیدی و بنگاه‌های اقتصادی را ناشی از مجاری نظام بانکی و مؤسسات اعتباری دانست و تصریح کرد: این تعطیلی‌ها غالباً از ناحیه بانک‌ها و مؤسسات اعتباری اتفاق می‌افتد، از طرفی هم در برخی موارد تأمین مالی کرده‌اند، ولی این منابع به‌موقع برنگشته است و درنتیجه آن کارخانه را تملک کرده‌اند و این تملک مساوی با تعطیلی کارخانه شده است.

وی افزود: کارخانه نباید تعطیل شود، آن بنگاه‌های تولیدی و اقتصادی باید همچنان به ادامه فعالیت بپردازند و کسی که مرتکب تخلف شده است، باید مورد تعقیب قضایی قرار بگیرد و با آن برخورد شود، پس باید جلوی اقدام بانک‌ها و مؤسسات اعتباری مبنی بر تعطیلی کارخانجات را گرفت که این متأسفانه خیلی در سالیان اخیر در کاهش تولید نقش داشته است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: اقدامات قوه قضائیه در احیای کارخانجات تعطیل، علاوه بر جهش و رونق تولید، تبلور تحقق حقوق عامه در سیاست‌های موانع زدایی در مسیر تولید کشور از سوی دستگاه قضاست و تأثیرگذاری خوبی در پی دارد، البته راه‌های دیگری هم هست که می‌تواند به عنوان موانع تولید مطرح شود.

نظارت بر امضا‌های طلایی، یکی از شاخه‌های مهم در رفع موانع تولید
مصباحی مقدم امضاء‌های طلایی را یکی از شاخه‌های مهم در رفع موانع تولید برشمرد و اضافه کرد: کسانی هستند که در دستگاه‌ها امضای طلایی دارند، اگر امضای آن‌ها پای یک پروژه‌ای زده شود، تأمین مالی آن صورت می‌گیرد و موانع برطرف می‌شود و روال فعالیت اقتصادی شکل می‌گیرد، اگر امضای آن‌ها نباشد مانع از شکل‌گیری فعالیت اقتصادی می‌شود و باید با این امضا‌های طلایی که از مسیر جهش تولید و رونق اقتصادی منحرف می‌شود، هم مبارزه کرد و باید جلوی این‌گونه افراد را گرفت.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: کارشناسانی طرف ارتباط دستگاه‌های اجرایی هستند که نسبت به یک مسئله‌ای باید نظر بدهند برای اینکه نظر مساعد موافق خودشان را بدهند، زیرمیزی می‌خواهند و یا به تعبیری رشوه طلب می‌کنند، جلوگیری ازاین‌گونه مناسبات فساد آمیز می‌تواند بسیار مؤثر واقع شود و روند فعالیت‌های اقتصادی را تسهیل کند.

مصباحی مقدم اظهار داشت: یک وقت می‌بینیم مدت‌ها این روند به خاطر وجود این مشکلات طول می‌کشد، از طرفی هم فرد می‌بیند که برای راه افتادن کارش باید مبلغی بپردازد، این مبالغ مازاد بر هزینه‌های معمول و متعارف تعریف‌شده در این رابطه است که یک تولیدکننده باید بپردازد تا موفق شود تولید خود را راه‌اندازی کند یا توسعه بدهد، بنابراین قوه قضاییه نقش بسیار مهمی در رفع این‌گونه موانع برای رشد و جهش تولید دارد.

پایان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا