خبرفقط خبرمجمع تشخیص مصلحت نظام

آخرین وضعیت اقتصادی کشور و تصمیمات جدید ارزی دولت و مجلس در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی شد.

اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام در جلسه عصر روز چهارشنبه ۱۹ آبان ۱۴۰۰ ، نقطه نظرات نمایندگان دولت و مجلس درباره یک تصمیم جدید پیرامون تامین کالاهای اساسی با ارز ترجیحی را شنیدند و به بیان دیدگاه های خود پرداختند.

آیت الله غلامرضا مصباحی مقدم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس کمیسیون زیربنایی و تولیدی این مجمع نیز در این جلسه حضور داشتند.


به گزارش اداره کل روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله آملی لاریجانی در ابتدای این جلسه با تاکید بر لزوم اطلاع اعضای مجمع از تصمیمات دولت و مجلس در موضوعات مهم اقتصادی، سیاسی، امنیتی و … به منظور ارائه مشورت و همچنین ضرورت روشن ساختن ابعاد مختلف موضوعات برای هیات عالی نظارت مجمع به منظور بررسی از حیث انطباق مصوبات با سیاست های کلی نظام، این رویه را مسبوق به سابقه دانست و از معاون اقتصادی رئیس جمهوری، رئیس سازمان برنامه و بودجه، رئیس کل بانک مرکزی و همچنین رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی خواست که گزارشی از وضعیت اقتصادی کشور و همچنین نظرات خود درباره تصمیم ارزی جدید ارائه کنند.


دکتر محسن رضایی معاون اقتصادی رئیس جمهوری، محور اصلی لایحه دولت را حفظ ارز ترجیحی برای تامین کالاهای اساسی عنوان کرد.


در ادامه، دکتر مسعود میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه ضمن ارائه گزارشی از وضعیت اقتصادی کشور، اظهار کرد: تخصیص کل منابع ارزی کشور برای تامین کالاهای اساسی، امری منطقی نیست و به همین دلیل دولت در صدد اصلاح آن و مصرف بهینه منابع ارزی است.


دکتر صالح آبادی رئیس کل بانک مرکزی نیز در این جلسه، به ارائه آماری از تامین ارز کالاهای اساسی طی سال جاری پرداخت و بر اصلاح نحوه تخصیص منابع ارزی تاکید نمود.


در ادامه، دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، بر توافق مجلس با پیشنهاد دولت تاکید کرد و یادآور شد: مجلس در حال بررسی لایحه دولت و رایزنی برای اجرای موثر آن است.


پس از اظهارات نمایندگان دولت و مجلس، برخی اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام به بیان دیدگاه های خود پرداختند.
دکتر پرویز داوودی با تاکید بر لزوم توجه هر چه بیشتر دولت به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم افزایش قدرت پول ملی، راهکار حل مشکلات ناشی از کمبود منابع ارزی و تفاوت نرخ ارز را تشدید و تقویت رصدها و نظارتها، توجه به پیمان ارزی، پیش بینی مالیات بر عایدی سرمایه و همچنین هدایت منابع پولی بانکها به سمت تولید عنوان کرد.


دکتر داوود دانش جعفری نیز وضعیت فعلی را به دلیل وجود اختلاف در نرخ ارز، مستعد افزایش رانت و فساد دانست و با تاکید بر لزوم تثبیت نرخ ارز راه حل اصلی را جبران کسری بودجه دانست.


همچنین دکتر سعید جلیلی با اشاره به عدم شفافیت در خصوص تخصیص ۵۷ میلیارد دلار ارز ترجیحی طی سالهای اخیر خواستار پیگیری های قضائی در این زمینه شد.

وی همچنین راه حل اساسی مشکلات اقتصادی را در کاهش هزینه های غیرضروری و افزایش درآمدها به شکل واقعی دانست.


دکتر احمد توکلی نیز بر ضرورت تثبیت نرخ ارز توسط  دولت تاکید کرد.
همچنین دکتر واعظ زاده با بیان اینکه تصمیمات فوری و موقتی باید مقدمه تصمیمات اساسی باشد، اظهار کرد: حذف حمایت ارزی از کالاهای اساسی و افزایش یارانه نقدی، تورم را افزایش خواهد داد.


حجت الاسلام مجید انصاری نیز با تاکید بر ضرورت کنترل منابع زاینده کسری بودجه، از افزایش بی رویه حقوقها انتقاد کرد و خواستار حذف یارانه نقدی اقشار برخوردار و همچنین توجه جدی به پیمان ارزی شد.


همچنین مهندس میرسلیم با بیان اینکه نرخ ارز به صورت دستوری تثبیت نمی شود، بر لزوم جلوگیری از طرح هایی نظیر واردات خودرو که منابع ارزی کشور را تهدید می کند، تاکید کرد.


با اعلام آیت الله آملی لاریجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، ادامه مباحث و بیان نقطه نظرات به جلسه بعد موکول شد.

پایان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا